Wspólne rozliczenie małżonków – Wspólność majątkowa a wspólne rozliczenie małżonków

Wspólne rozliczenie małżonków jest tematem niezwykle szeroko poruszanym względem podatków. Wiele osób, które są w związkach małżeńskich, zastanawia się nad tym, czy złożyć wspólnie PITy , które mogą pozwolić na bardziej preferencyjne warunki całościowego rozliczenia. Z tego przywileju korzysta coraz więcej par, gdyż każde z osobna i tak musi złożyć swój PIT do wybranego urzędu skarbowego. Wspólne rozliczenie małżonków przebiega na bardzo indywidualnych zasadach. W niektórych przypadkach może być ono bardziej opłacalne, w innych natomiast można na tym stracić. Niezależnie od tego, czy zamierzamy rozliczać się indywidualnie, czy też wspólnie, warto posiadać w pamięci dysku swojego komputera, program PIT . Program do rozliczania PITów jest całkowicie darmową aplikacją, którą można pobierać bez ograniczeń i wykorzystywać co roku do obliczenia swojego podatku, jak i również wysłania PITu bezpośrednio z domowego komputera do urzędów skarbowych. PITy program zawiera wyłącznie aktualne druki, dlatego nie trzeba obawiać się ryzyka konieczności złożenia korekty do zeznania.

W PITy programie, wspomagającym wypełnienie PITów, można skorzystać z rzeczowej pomocy. Aplikacja pomoże w rozwiązaniu dylematu: czy warto rozliczać się razem ze swoim małżonkiem lub też małżonką? W większości przypadków okazuje się, że wspólnota majątkowa i wspólne rozliczenie małżonków automatycznie równają się z bardziej preferencyjnymi warunkami rozliczenia, a co za tym idzie: z wygenerowaniem sporych oszczędności. Najbardziej optymalną sytuacją, w której jesteśmy w stanie zyskać najwięcej na wspólnym rozliczeniu, jest sytuacja, kiedy jeden z małżonków pracuje, natomiast drugi nie, więc nie wykazuje żadnych dochodów. Najprościej ujmując jeden dochód jest rozkładany na dwie osoby, można sporo zaoszczędzić i zapłacić znacznie niższy podatek, lub też uzyskać nadpłatę.

Wiele osób obawia się wspólnego rozliczenia, sądząc, że wymusza to rezygnację z ulg, czy też z możliwości przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Nic bardziej mylnego. Wszystkie prawa oraz przywileje podatników, do wykazywania ulg i dokonywania odliczeń od dochodu, mają rację bytu także w przypadku wspólnoty majątkowego i decyzji o wspólnym rozliczeniu z urzędem skarbowym. Podobnie z przekazaniem procentu podatku na OPP. Przy wspólnym rozliczeniu PIT, podobnie jak przy induwidualnym Picie, należy we właściwiej rubryce, wskazać podmiot z listy organizacji OPP.

Istnieją ograniczenia, które mogą powodować, że wspólne rozliczenie małżonków będzie niemożliwe. Dotyczy to przede wszystkich tych małżeństw, które mają bardzo krótki staż związku oraz tych, których wspólnota majątkowa trwała krócej niż jeden rok podatkowy. Jeśli w tym roku nie mamy możliwości wspólnego rozliczenia, to już w przyszłym terminie składania PITów (za rok), będzie przed nami istniała możliwość skorzystania z bardziej preferencyjnych warunków.

Warto wykonać szczegółowe obliczenia oraz analizy, szczególnie w przypadku, kiedy dwie osoby pracują i osiągają ponadprzeciętne dochody. Może się okazać, że znacznie bardziej opłacalne jest rozliczenie indywidualne PITu , ponieważ można na nich więcej zyskać, niż w przypadku rozliczania się ze swoim współmałżonkiem.

You may also like...