Program pit 2016 – Poznaj załączniki

Program pit 2016 to wszechstronna aplikacja do obsługi formularzy podatkowych. Dzięki niemu możliwe stało się korzystanie z interaktywnych druków, a co za tym idzie, wypełnienie deklaracji jest o wiele prostsze i przyjemniejsze niż to było do tej pory. Program pit 2016 niesie za sobą szereg korzyści dla osób, które chcą z niego skorzystać. Prócz łatwości i dostępności, należy wspomnieć o tym, że jest to aplikacja całkowicie darmowa. Można więc program do rozliczania PIT bez żadnych problemów pobrać z sieci i zainstalować na komputerze. Rozliczenie roczne nie powinno więc stanowić większych problemów, a możliwość wypełnienie interaktywnego druku na pewno przyczyni się do tego, że cały proces pójdzie szybciej i sprawniej.

Program pit 2016 zawiera w sobie deklaracje podatkowe, a także załączniki. Jeśli chodzi o deklaracje, to możemy zapoznać się z np. PIT28, 36, 36L, 37, 38 czy 39. Prócz deklaracji podatkowych można wypełnić formularze, i tutaj na przykład NIP-1 , NIP-3, NIP-B, i NIP-C.

Program rozliczenie PIT pomoże nam jednak przede wszystkim również w załącznikach do deklaracji podatkowych. I tak, zaczynając od załącznika PIT-B, czyli deklaracji, w której zeznaje się na temat uzyskanych przychodów lub poniesionej stracie z tytułu działalności pozarolniczej w ciągu roku podatkowego. Ten rodzaj deklaracji składa się z PIT-em 36 i 36L. Dostępny jest, rzecz jasna, w programie do rozliczania PIT .

Następny typ załącznika, z którym możemy się spotkać, to PIT-D. Tę opcję używamy w sytuacji, gdy rozliczamy ulgę mieszkaniową . Podatnicy, którzy są zobowiązani ją złożyć ten załącznik, to rozliczający ulgę odsetkową, a także rozliczający ulgi budowlane, w tym cele mieszkaniowe (remont lub modernizacja domu bądź mieszkania).

Załącznik PIT-O jest z kolei załącznikiem dla zeznania od podatku dochodowego z przeznaczeniem dla osób fizycznych i osób, które korzystają z ulg i odliczeń od podatku (należy tutaj uwzględnić wyjątek odliczeń mieszkaniowych). Jeśli wypełniamy PIT-O, możemy to zrobić także wspólnie z małżonkiem.

Z kolei PIT-2K składa się w sytuacji, gdy po raz pierwszy dokonujemy odliczenia. Wtedy za miniony rok podatkowy korzysta się z ulgi odsetkowej, dołączając informacje o wydatkach poniesionych na określoną inwestycję. I tak, PIT-2K powinien zawierać informacje na temat np. zaciągniętego kredytu, lat rozpoczęcia i zakończenia inwestycji, a także całkowitej kwoty związanej z wydatkami.

Rozliczenie roczne będzie od nas wymagało również innego załącznika, jakim jest PIT-M. Tę deklarację będą wypełniać ci, którzy doliczają do swojego dochodu dochód małoletnich dzieci. Tak więc są to rodzice bądź prawni opiekunowie.

Program pit 2016 umożliwia korzystanie np., z załącznika PIT-ZG. Ten rodzaj załącznika składa się do deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39 w sytuacji, gdy uzyskujemy przychody zagraniczne, więc np. okresowa praca za granicami Rzeczpospolitej. PIT-Z z kolei składają ci, którzy korzystają z kredytu podatkowego.

Program pit 2016 poprowadzi nas przez proces rozliczania podatkowego, więc bez większych obaw można pobrać go z sieci i cieszyć się z faktu, że rozliczymy się indywidualnie bez pomocy znajomych czy biur księgowych.

You may also like...