Podatek liniowy PIT . Warunki opodatkowania dochodów podatkiem liniowym

Podatnicy, których dochody podlegają opodatkowaniu w formie podatku liniowego, rozliczają się z urzędem skarbowym na formularzu PIT-36L. Jeżeli będziesz wypełniał ten formularz po raz pierwszy, lub jeżeli w poprzednich latach rozliczenie roczne stanowiło dla ciebie problem, program PIT na pewno znacznie ułatwi twoje życie. Program do rozliczania PITu, umożliwia szybkie i poprawne wypełnienie PITy , eliminując ryzyko popełnienia błędów obliczeniowych lub pominięcia informacji, które zeznanie podatkowe musi zawierać. Darmowy PIT , możemy w bardzo prosty sposób pobrać z Internetu, instalacja programu zajmuje tylko kilka sekund, a korzyści jakie daje posiadanie PITy program, są ogromne.

Rozpoczynający się niebawem nowy rok podatkowy, pozwala podatnikom na wybór bądź zmianę formy opodatkowania. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem podatku liniowego, artykuł ten dostarczy ci wszystkich niezbędnych informacji.

Podatek liniowy, to podatek, którego wysokość jest zawsze proporcjonalna do podstawy opodatkowania (przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania). Obecnie jego wysokość wynosi 19%. Jeżeli zdecydujemy się na taki sposób opodatkowania, to niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu, zawsze będziemy musieli w formie podatku odprowadzić jego 19% (nie istnieje tzw. progresja podatkowa, polegająca na zwiększaniu się stawki opodatkowania wraz ze wzrostem dochodu).

Aby móc skorzystać z podatku liniowego, należy prowadzić działalność gospodarczą o charakterze pozarolniczym, lub działalność gospodarczą obejmującą tzw. działy specjalne produkcji rolnej. Ponadto należy zgłosić, że chcemy skorzystać z tej formy opodatkowania. Zgłoszenie musimy dostarczyć do właściwego urzędu podatkowego do 20 stycznia , musi ono mieć formę pisemną. Nie ma konieczności zgłaszania rozliczania się za pomocą podatku liniowego co rok, jeżeli raz złożyliśmy oświadczenie, to będzie ono obowiązywać tak długo, aż go nie odwołamy. Termin 20 stycznia, nie obowiązuje oczywiście w przypadku osób, które dopiero rozpoczną prowadzenie działalności w trakcie nadchodzącego roku, w takiej sytuacji należy złożyć oświadczenie w momencie rozpoczynania działalności. Bardzo istotne jest, że w trakcie roku podatkowego, nie ma możliwości zmiany sposobu opodatkowania, a zatem raz podjęta decyzja, obowiązuje przez cały rok. W związku z tym, powinniśmy ocenić, jaka forma naliczania podatku będzie dla nas najkorzystniejsza.

Podatek liniowy w wielu przypadkach, może być korzystnym rozwiązaniem. Jednak ma on również wady. Jego główną wadą jest oczywiście ograniczona możliwość odliczeń. Podatnikom odprowadzającym podatek liniowy, przysługuje prawo do:

  • odliczenia składek odprowadzonych w związku z ubezpieczeniem społecznym,

  • odliczenia składek odprowadzonych w związku z ubezpieczeniem zdrowotnym,

  • przekazania 1 procenta podatku wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP),

  • skorzystania z ulgi abolicyjnej,

  • odliczenia strat wykazanych w zeznaniach podatkowych z lat poprzednich.

Nie mają oni możliwości:

  • skorzystania z ulg podatkowych odliczanych od dochodu,

  • skorzystania z ulg podatkowych odliczanych od podatku,

  • złożenia deklaracji podatkowej razem z żoną/mężem,

  • rozliczenia się z urzędem skarbowym jako osoba, która samotnie wychowuje dziecko.

W związku z powyższymi ograniczeniami, warto jest odpowiedzieć na pytanie – dla kogo podatek liniowy jest korzystny? Może się on okazać korzystny dla osób, które osiągają wysokie dochody, i w przypadku opodatkowania zgodnie ze skalą podatkową, musiałby odprowadzać 32% podatek. W takiej sytuacji, korzyści wynikające z opłacania podatku 19%, przewyższają korzyści, które przyniosłoby podatnikowi skorzystanie z ewentualnych ulg i odliczeń, do których miałby on prawo, decydując się na podatek progresywny.

Rozlicz swoje PITy z programem do rozliczania PITów.

You may also like...