PIT dla emerytów. Rozliczenie roczne emeryta mieszkającego za granicą

Program PIT dla emerytów może okazać się zbawienny nie tylko dla Polaków, którzy mieszkają w kraju, ale również dla osób poza granicami Polski. PITy program do pobrania z sieci jest dostępny już w pełnej okazałości. Wystarczy pobrać na komputer, a następnie zainstalować. Program PIT dla emerytów jest ponadto zachwalany przez specjalistów, czyli ekonomistów, którzy na co dzień mają do czynienia z rozliczeniem, i których bezpośrednio dotyczą PITy .

Emeryci, którzy mieszkają za granicą i pobierają polską emeryturę, również powinni pomyśleć o rozliczeniu rocznym. Może im w tym pomóc także PITy program, dzięki któremu o wiele łatwiej będzie rozprawić się z rozliczeniem. Emeryt, który prócz tego, że pobiera emeryturę, pracuje poza granicami Polski, będzie rozliczał się nieco inaczej niż emeryt, który pobiera polską emeryturę, jednak pracy nie podjął. Jeśli zaś osoba, która posiada polskie świadczenie, wykonuje pracę opartą o np. umowę zlecenie, wtedy sprawa rozliczenia wygląda o wiele przejrzyściej. Rozliczenie roczne za rok dla emeryta mieszkającego za granicą, ale posiadającego polską emeryturę, przy czym niezajmującego się żadną pracą, sytuacja wygląda następująco.

Emerytura spływa na podane konto, niezależnie, czy jest to konto w polskim banku, czy też konto zagraniczne. Ważne jest jednak, żeby kraj, w którym dana osoba się znajduje i otrzymuje emeryturę, miał podpisany z Polską akt o koordynacji rent i emerytur (w znacznej większości to kraje należące do Unii Europejskiej). Sprawa rozliczenia podatkowego za mijający rok, czyli to, jak płacić podatki, mimo dochodu uzyskanego z Polski, jest zależna od kraju, w którym się przebywa. Dokładnie rzecz ujmując, jest to powiązane z umową o podwójnym opodatkowaniu (mamy do czynienia z dwoma różnymi typami tych umów). Najważniejszą sprawą jest jednak to, jaka występuje regulacja prawna między krajem, w którym emeryt przebywa, a Polską.

Z reguły umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wskazują, że emerytury rozlicza się w państwie, w którym się zamieszkuje. Gdy emeryt będzie w Wielkiej Brytanii, i tam na konto zostanie mu przelana emerytura z Polski, wtedy też, zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, osoba ta będzie rozliczała się z emerytury z fiskusem z Wielkiej Brytanii. Umowa ta jednak nie działa we wszystkich krajach, bo jeśli np. emeryt posiada polskie świadczenie i zamieszkuje USA, Szwecję lub Holandię, wtedy emerytura może być opodatkowana i rozliczona z krajem, z którego świadczenie emerytalne spływa, czyli z polskim fiskusem. Wyróżnia się metodę proporcjonalnego rozliczenia, czyli sposób, zgodnie z którym dochód zza granicy należy opodatkować w kraju, w którym mieszkamy, a następnie od tego podatku do zapłaty odliczyć podatek zapłacony za granicą. Z kolei metoda wyłączenia z progresją polega na wyłączeniu dochodu zagranicznego z opodatkowania w kraju, w którym mieszkamy, jednak dochód zagraniczny ma przełożenie na wysokość podatków, które zapłacimy w „lokalnym” fiskusie.

Program PIT dla emerytów może ułatwić rozliczenie, szczególnie, że przepisy prawa bywają bezlitosne. Wypełniając PITy warto pamiętać, że PIT dla emerytów program do pobrania z sieci jest całkowicie darmowy, niezależnie od kraju, w którym się znajdujemy.

You may also like...