Gazeta wyborcza program pit 2018 – Sposób na przygotowanie się do rozliczenia PIT

Gazeta wyborcza program pit 2018 to jedna z najlepszych aplikacji, dzięki której możliwe jest bezproblemowe rozliczenie dochodów za miniony rok podatkowy. Jednak przed rozliczeniem PIT należy się dobrze zastanowić, a właściwie przygotować do wypełnienia deklaracji podatkowej. Bywa jednak, że ktoś wypełnia swoją deklarację, nie znając przy tym podstawowych informacji o własnych dochodach, ulgach i wydatkach. Powoduje to, że taka osoba może, prócz strat, ponieść nawet karę, jeśli popełni błędy w rozliczeniu. Warto więc kilka najważniejszych rzeczy przypomnieć, aby rozliczenie PIT odbyło się bez większych problemów.

Pierwszym elementem, o którym należy pamiętać podczas rozliczania deklaracji finansowej, jest Numer Identyfikacji Podatkowej, czyli popularny NIP. Poza tym, co najważniejsze, to nasze dane, a właściwie ich poprawność. Każdy, kto składa zmienia miejsce zamieszkania, czy jakiekolwiek dane osobowe, powinien poinformować o tym fakcie urząd skarbowy. Gdy zaś urząd zorientuje się, że dane są niepoprawne, wtedy ma prawo ukarać nas mandatem. Możemy również skorzystać z czynnego żalu, czyli przyznania się do pomyłki. O podawanie danych nie trzeba się martwić, kiedy wypełniamy deklaracje podatkową w PITy program. Dzięki niemu cały proces będzie dokonywany razem z programem, który w kolejnych krokach prosi o podawanie danych, np. NIP, dane osobowe i inne, niezbędne do rozliczenia podatkowego. Program do rozliczenia PITów działa na tyle sprawnie, że w bardzo prostej formule należy wpisywać określone informacje, a ten następnie bez problemów wstawi to w gotową deklarację PIT .

Kolejnym pytaniem, jest to, czy decydujemy się na rozliczanie samodzielne, z dzieckiem bądź małżonkiem. Takie rozwiązanie również daje nam program do rozliczenia PIT . Rozliczanie wspólnie z małżonkiem może być korzystne, ponieważ podatek do zapłacenia może być mniejszy niż miałoby to miejsce podczas samodzielnego rozliczania. Program do obliczania PITów bez problemów poradzi sobie z naszym rozliczeniem, jednak warto pamiętać o kilku zasadach podczas wypełniania wspólnej deklaracji. Jeśli zawieramy małżeństwo w trakcie roku podatkowego, jesteśmy (sądowo) w trakcie separacji, czy też mamy podpisaną intercyzę, wtedy też będziemy mieli problem z wypełnieniem deklaracji wspólnie z małżonkiem. Jednak na tym nie koniec, ponieważ może się okazać, że jeden z małżonków podlega innemu opodatkowaniu (np. podatek liniowy bądź zryczałtowana forma opodatkowania) i wtedy również pojawią się problemy i przesłanki ku temu, aby deklaracje wypełniać osobno. Program do rozliczenia PIT daje możliwość rozliczenia się wspólnie z dzieckiem. Także w tej sytuacji sprawa może okazać się skomplikowana u niemożliwa, kiedy nie posiadamy np. prawnie uwarunkowanego faktu, że jesteśmy opiekunem dziecka.

Kolejną kwestią są ulgi i odliczenia. W PIT program jest szereg możliwości ulg do wyboru. Warto skoncentrować się na tych najważniejszych. Jednak przed tym, co istotne, że każde odliczenie lub ulga musi być przygotowana do weryfikacji, gdy np. nastąpi kontrola urzędu skarbowego. I jeśli korzystamy z ulgi na Internet, wtedy musimy postać rachunki bądź faktury, które świadczyły o tym, że faktycznie przez cały okres podatkowy korzystaliśmy i płaciliśmy za usługę internetową. Program PITy wskazuje również na np. ulgę rehabilitacyjną, kiedy zajmujemy się osobą niepełnosprawną. Odliczyć warto także składki ZUS czy składek na ubezpieczenie zdrowotne. Odliczyć można także darowizny np. na cele pożytku publicznego, kultu religijnego, cele krwiodawstwa czy działalność charytatywno-opiekuńczą.

Przed rozliczaniem deklaracji należy dobrze zweryfikować fakt, jakie przysługują nam koszty. To jest podstawowa kwestia, ponieważ może okazać się, że podatek, który mamy zapłacić, jest zbyt wysoki niż zakładaliśmy. Program do obliczania PITów posiada również opcję rozbudowanej pomocy, co powoduje, że możemy bez większych problemów poszerzyć swoją wiedzę.

Kwestią konieczną do ustalenia przed rozliczeniem jest również typ deklaracji podatkowej. Większość Polaków decyduje się na PIT-37. To najpopularniejsze rozliczenie, jednak w tym aspekcie nie może dość do pomyłki. Szereg deklaracji dostępnych w programie do rozliczenia PIT umożliwi nam wybranie odpowiedniej.

Dobre przygotowanie do rozliczenia PIT jest najważniejszą sprawą. Szereg danych potrzebnych do rozliczenia musi zostać uporządkowany i podsumowany jeszcze przed rozpoczęciem wypełnienia deklaracji. Później można pobrać z sieci PITy program, który jest całkowicie darmowy, i wypełniać deklaracje. Brak opłat, łatwa obsługa i szeroka paleta opcji pomocy pozwalają bez większych problemów samodzielnie przejść przez proces rozliczenia PIT . Jeśli ktoś chce przesłać deklarację przez Internet, może wypełnić formularz interaktywny, a później, jako e-deklarację, przesłać do centrali finansowej, wybierając z lisy urząd skarbowy, do którego się przynależy. Dzięki temu ułatwiamy sobie rozliczenie, praktycznie nie wychodząc z domu.

You may also like...