Menu

epity

PITy 2014 dla emerytów. Rozliczenie roczne emeryta mieszkającego za granicą, otrzymującego polską emeryturę

 

Program PIT 2014 może okazać się zbawienny nie tylko dla Polaków, którzy mieszkają w kraju, ale również dla osób poza granicami Polski. PITy 2014 program do pobrania z sieci jest dostępny już w pełnej okazałości. Wystarczy pobrać na komputer, a następnie zainstalować. Program PITy 2014 jest ponadto zachwalany przez specjalistów, czyli ekonomistów, którzy na co dzień mają do czynienia z rozliczeniem, i których bezpośrednio dotyczą PITy 2014.


Emeryci, którzy mieszkają za granicą i pobierają polską emeryturę, również powinni pomyśleć o rozliczeniu rocznym. Może im w tym pomóc także PITy 2014 program, dzięki któremu o wiele łatwiej będzie rozprawić się z rozliczeniem. Emeryt, który prócz tego, że pobiera emeryturę, pracuje poza granicami Polski, będzie rozliczał się nieco inaczej niż emeryt, który pobiera polską emeryturę, jednak pracy nie podjął. Jeśli zaś osoba, która posiada polskie świadczenie, wykonuje pracę opartą o np. umowę zlecenie, wtedy sprawa rozliczenia wygląda o wiele przejrzyściej. Rozliczenie roczne za 2014 rok dla emeryta mieszkającego za granicą, ale posiadającego polską emeryturę, przy czym niezajmującego się żadną pracą, sytuacja wygląda następująco.

 

Emerytura spływa na podane konto, niezależnie, czy jest to konto w polskim banku, czy też konto zagraniczne. Ważne jest jednak, żeby kraj, w którym dana osoba się znajduje i otrzymuje emeryturę, miał podpisany z Polską akt o koordynacji rent i emerytur (w znacznej większości to kraje należące do Unii Europejskiej). Sprawa rozliczenia podatkowego za mijający rok, czyli to, jak płacić podatki, mimo dochodu uzyskanego z Polski, jest zależna od kraju, w którym się przebywa. Dokładnie rzecz ujmując, jest to powiązane z umową o podwójnym opodatkowaniu (mamy do czynienia z dwoma różnymi typami tych umów). Najważniejszą sprawą jest jednak to, jaka występuje regulacja prawna między krajem, w którym emeryt przebywa, a Polską.

 

Z reguły umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wskazują, że emerytury rozlicza się w państwie, w którym się zamieszkuje. Gdy emeryt będzie w Wielkiej Brytanii, i tam na konto zostanie mu przelana emerytura z Polski, wtedy też, zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, osoba ta będzie rozliczała się z emerytury z fiskusem z Wielkiej Brytanii. Umowa ta jednak nie działa we wszystkich krajach, bo jeśli np. emeryt posiada polskie świadczenie i zamieszkuje USA, Szwecję lub Holandię, wtedy emerytura może być opodatkowana i rozliczona z krajem, z którego świadczenie emerytalne spływa, czyli z polskim fiskusem. Wyróżnia się metodę proporcjonalnego rozliczenia, czyli sposób, zgodnie z którym dochód zza granicy należy opodatkować w kraju, w którym mieszkamy, a następnie od tego podatku do zapłaty odliczyć podatek zapłacony za granicą. Z kolei metoda wyłączenia z progresją polega na wyłączeniu dochodu zagranicznego z opodatkowania w kraju, w którym mieszkamy, jednak dochód zagraniczny ma przełożenie na wysokość podatków, które zapłacimy w „lokalnym” fiskusie.

 

Program PITy 2014 może ułatwić rozliczenie, szczególnie, że przepisy prawa bywają bezlitosne. Wypełniając PITy 2014 warto pamiętać, że PITy 2014 program do pobrania z sieci jest całkowicie darmowy, niezależnie od kraju, w którym się znajdujemy.

 

Pobierz PIT 37 druk w PDF:

interaktywny, tradycyjny do druku

pit37


Pobierz PIT 36 druk w PDF:

interaktywny, tradycyjny do druku

pit36


Pobierz PIT 36l druk w PDF:

interaktywny, tradycyjny do druku

pit36l


Pobierz PIT 38 druk w PDF:

interaktywny, tradycyjny do druku

pit38


Pobierz PIT 39 druk w PDF:

interaktywny, tradycyjny do druku

pit39


Pozostałe formularze PIT 2014